Tekne ile Marmaris ve Akyaka’da bir Lezzet Durağı

Son dakika planı yaparak 1 Mayıs tatilini haftasonu ile birleştirip 3 günlüğüne Marmaris’e giderek tekne turuna çıkma kararı aldık. Kararımızın ani olmasının bazı sonuçları oldu tabii ki: sadece üçümüz gittik ve uçak ayarlayamadığımız için arabayla seyahat etmek zorunda kaldık. Üç gün için biraz uzun bir yol oldu ama yine de değdi!

Marmaris koyunun güney doğusunda, Cennet Adası’nı karaya bağlayan doğal bir set bulunuyor. Marmaris’den bakınca boğaza benzediği için de bu bölgeye Yalancı Boğaz denilliyor. Teknemiz bizi işte burada, Yalancı Boğaz’da bekliyordu ve biner binmez demir alarak ilk geceyi geçirmek üzere hemen yakındaki Cennet Adası’nın yolunu tuttuk.

cennetadasi

Daha önce de şu yazımda bahsettiğim gibi, Göcek’e benzer bir şekilde Marmaris koylarında da yeşil denizi kucaklıyor ve bu enfes bir manzara oluşturuyor. Denizden karaya baktığınızda sadece yeşillik görüyor ve sabahları kuş sesleri ile uyanıyorsunuz.

Ama maalesef bu kez sabah uyandığımızda bizi tatsız bir süpriz bekliyordu: deniz anaları! Daha henüz yaz bile gelmemişken ve Cennet Adası koyun çıkışında olmasına rağmen denizi kirlenmeye başlamıştı :( Sonuç olarak biz de bölgedeki favori yerimiz olan Kadırga Koyu’na geçtik. İki gün boyunca da buradan hiç kımıldamadık. Muhteşem bir doğa ve pırıl pırıl berrak sudan başka ne isteyebilirdik ki!

Eşim yaz tatili kıvamında günde 5-10 kere denize girdi. Küçük Gezgin’le ikimiz de O’ndan geri kalmadık ve yazın bile çok soğuk olan Kadırga Koyu’nun denizine kendimizi attık. Buzlu bardakta yüzmek gibiydi :)

kadirga

Çocuklar belli bir yaşa geldikten sonra tatillerde en fazla ihtiyaç duydukları şey arkadaş oluyor ve bu sefer maalesef Küçük Gezgin yalnızdı (yaş:4.5). Yine de hiç problem çıkarmadı. Bol bol oyun oynadık ve O tabii ki bol bol çizgi film seyretti. Daha uzun bir tatil olsaydı problem çıkarabilirdi sanırım…

Küçük seyahatimizi muhteşem bir balık ziyafetiyle sonlandırdık. Mekanımız Akyaka’da Orfoz Restoran’dı. Sadece bilenlerin bulabileceği bir yer… Marmaris’den Muğla’ya doğru yol alırken Fethiye-Marmaris-Muğla sapağına gelindiğinde Marmaris yolununun tam karşısında küçük ağaçlıklı bir yol uzandığını görüyorsunuz. Küçük bir tabelada Akyaka-Sedir Adası yazıyor. İşte o yol sizi Azmak Deresi’nin yanına götürüyor. Orfoz Restoran da solda dere kenarındaki işletmelerden biri.

ahtapotluborek

Aralarında ahtapotlu börek gibi değişik lezzetlerin de bulunduğu deniz ürünleri denenmeli. Kahvaltısı da güzel olsa gerek çünkü biz pazar öğle saatlerinde gittiğimizden restoran pazar kahvaltısı yapan Muğla’lılarla dolup taşıyordu.

Böylece tadına doyum olmayan bir tekne tatilinin sonuna gelmiş olduk.

Sırada Küçük Gezgin’lerin anne-babalarına notlar var:

– Çocukla tekne tatilinin en güzel yönlerinden biri istediğiniz malzemelerle istediğiniz saatte istediğiniz yemeklerin pişmesi. O yüzden yemek konusunu hiç dert etmeyin.

– Bol bol oyun ve oyuncak götürün. Aslında siz en iyisi arkadaş götürün :)

– Çizgi filmsiz olmuyor

– Böcek, sinek, balık sokmaları için olan ilaçlar dahil lazım olabilecek her türlü ilacı ve sinek kovucu spreyi mutlaka yanınıza alın

 

Reklam

3 thoughts on “Tekne ile Marmaris ve Akyaka’da bir Lezzet Durağı

  1. Geri bildirim: Tekne ile Marmaris ve Akyaka’da bir Lezzet Durağı | Gezmek Bizim İşimiz

  2. Geri bildirim: Hisarönü’nden Marmaris’e Seyir Defteri | Bir Küçük Gezgin

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s