Şirinliğine Gölge Düşmüş Köy Şirince

Şirince’yi çok uzun zamandır görmek istiyordum ama bir türlü yolumuzu düşürememiştim. Bu yıl Çeşme’den Datça’ya giderken hemen hemen yolumuzun üzerinde olduğunu farkedince hemen programımıza Şirince’yi de ekledim.

Şirince İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı eski bir Rum köyü. Eski adı Kırkınca’ymış. Mübadele sonrasında Rumlar köyden göç etmişler, yerlerine de Yunanistan’da yaşayan Türkler yerleştirilmiş. İzmir’den güneye doğru giderken araba ile yaklaşık 1 saat mesafede. Efes Antik Kenti de Selçuk’da bulunduğu için birlikte çok güzel bir günübirlik program oluşturuyorlar aslında. Ama biz hem yolumuz uzun olduğu için hem de hava çok sıcak olduğu için, aslında görmeyi çok istememe rağmen Efes’e gidemedik.

Şirince ile ilgili övgüleri de uzun zamandır okuyor ve tanıdıklarımdan dinliyordum. Ama maalesef biraz geç kalmışım orijinalliğini yitirmeye başlamış bile. Hızlı turistikleşmenin kurbanı olmuş. Tahminim şu 2012 yılındaki Maya takvimine göre kıyamet dedikodularından sonra da Şirince’yi duymayan kalmadı.

Ana caddesi nerede olduğunuzu göremeyecek bir şekilde kapalı bir çarşıya dönüştürülmüş. Üstelik yöre halkının ürettiklerinden çok uyduruk uyduruk her yerde olan ithal ürünler satılıyor çoğunlukla… Aslında halk bilinçlendirilse, doğru yönlendirilse hem Onlar için ekonomik açıdan da daha iyi olur, hem de çok daha hoş ve çekici turistik bir yere dönüşür Şirince. Neyse ki yapılara dokunulmamış, geri dönüş çok kolay olabilir. Zaten arnavut kaldırımlı ara sokaklar hala güzelliğini koruyor.

Köyün girişinde arabanızı park edebileceğiniz küçük bir otopark bulunuyor. Otoparktan önce yukarıda bulunan kiliselere çıkabilir, sonra köyü gezerek aşağı doğru yürüyüp geri dönebilirsiniz. Otoparka çok yakın bir yürüyüş mesafesinde de köyün en güzel manzaralı restoranı yani Artemis Restoran bulunuyor. Burada aşağıdaki fotoğraftaki göz alıcı manzarayı seyrederken lezzetli yöresel yemeklerden yiyebilirsiniz.

Artemis Restoran’ın bir özelliği de Taş Mektep denilen tarihi bir okul binasında bulunması ve sahiplerinin köye çok güzel bir katkıda bulunarak bu binayı Tanzimattan Bugüne Eğitim Tarihi Müzesi’ne dönüştürmüş olmaları. Müzeyi gezmekse ücretsiz.

Şirince meyve şarapları ile ünlü ve Şirince’ye yolunuz düşerse adım başı karşınıza çıkan şarap evlerinde tadım yapmayı unutmayın. Bir de her mevsim yoktur ama yazın giderseniz özellikle Zeytin Cafe Restoran’da benim yerime de taze sıkılmış karadut suyu için! Umarım siz gittiğinizde daha güzel bulursunuz…

 

Reklam

2 thoughts on “Şirinliğine Gölge Düşmüş Köy Şirince

  1. Geçen sene gittiğimde ben de aynı hissi yaşamıştim bir de üstüne esnafın ısrarcı ve paraya endeksi halleri yolum düştük uğradığım bu güzel köyden soguttu ama Artemisin nezih ortamını güzel yemeklerini ozlemiyorum desem yalan☺

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s