Yeşile Özlem Duyanlar için Biçilmiş Kaftan: Sapanca

Arkadaşlarla gezmenin keyfi ayrı, çekirdek aile olarak gezmeninki ayrı… Biz böyle ara sıra Bir Küçük Gezgin’i de alıp, birlikte bol bol vakit geçirebileceğimiz küçük kaçamaklar yapmayı da çok seviyoruz!

Yine kuzumuzu alıp nereye gidelim diye düşünürken 23 Nisan tatilinden de faydalanıp Sapanca’yı keşfetmeye karar verdik. İstanbul’luların kahvaltı için bile gittikleri bir yer ama biz ikimiz (aslında üçümüz) de daha önce görmemiştik.

Otelimiz: Güral Sapanca

Genelde pansiyon veya butik otellerde kalmayı daha çok seviyoruz ama bu kez Küçük Gezgin’le havuz keyfi de yapabilelim diye büyük bir otelde, NG Güral Sapanca’da kalmayı tercih ettik ve memnun da kaldık. Otelin konumu çok güzel, ormanlık bir dağın yamacında. Odaların çoğunluğu (belki de hepsi) ve ortak alanlar ormanı görüyor…

guralodamanzarasi

Bahçesi çok şık, bakımlı ve düzenli ve tüm aktiviteler (tenis kortları, açık havuz, aquapark vs.) ağaçların arasında…

guralbahce

Otelin sınırları içerisinde ormanda yürüyüş yapma imkanı var ve farklı renklerde oklarla işaretlenmiş 3 tane yürüyüş rotası var. Biz yeşile hasret Ankara’lılar olarak bolca ormanda vakit geçirmekten çok keyif aldık. Yürüyüş yollarınındaki minicik dereler ve derelerin üzerindeki yine minicik köprülere ise bayıldım!

guralormanyolu

Güral Sapanca SPA’sı ile ünlü bir otel ve SPA’sı de gerçekten başarılı. Yalnız SPA tarafına 14 yaşından küçükleri almıyorlar dolayısıyla biz SPA kısmındaki manzaralı havuza ailecek giremedik ve farklı bir yerdeki kapalı havuzu kullanmak zorunda kaldık ki ben burayı hiç beğenmedim. Basık, küçük ve karanlık, sevimsiz bir yer… Zaten otel de çocuk dostu kimliğiyle öne çıkmıyor ama yine de çocuk kulübünün olması ve banyoya Bir Küçük Gezgin’in lavaboya yetişebilmesi için tabure vermeleri gibi çocuklu aileler açısından pozitif yönleri var.

tavsanevi

Aslında çocuklar için aktiviteler açısından cazip bir otel. Ormanda yürüyüş bile Bir Kuçük Gezgin’e çok keyiflli geldi. Sonra bahçedeki tavşan evi çok hoşuna gitti. Bir de hava sıcakken kullanabilecekleri kaydıraklı açık havuz var ki, bahçe çok güzel olduğu için burası da çok keyifli…

Sapanca ve Civarı

Genel olarak Sapanca bölgesi ise gölü, ormanları, vadileri, akarsuları,dağ köyleri ve her yerden yeşil fışkıran müthiş doğasıyla çok güzel bir yer. Biz otelde geçirdiğimiz zaman dışında hem 2 tane mekan keşfettik hem de çevreyi gezdik…

Gittiğimiz gün otele yerleşmeden önce doğru gölün yolunu tuttuk ve gölün kenarındaki işletmelerden biri olan ve benim internet araştırmalarım sonucunda seçtiğim İskele Kafe ve Restoran‘a gittik. Google’da yeri gözükmüyor, ayrıca haritada “sahil yolu”  diye görünen yol aslında tek aracın geçmesine müsait bir köy yolu olduğu için ve demiryolu üzerinden geçiliyormuş gibi gözüken bir yol aslında var olmadığı için biraz dolaşsak da İskele Restoran’ı bulabildik.

Siz bizim kadar aramayın diye aşağıda haritada yerini işaretledim. Giriş Sahil Caddesi’nden. Kırmız çarpı işaretinin olduğu yerdeki yol gerçekte olmadığı için Sahil Caddesi’ne daha batıdan veya daha doğudan girmeniz gerekiyor.

Aynen bahsedildiği gibi pastırmalı humusu ve diğer mezeleri çok lezzetliydi ama ana yemeklerimiz olan balık ve et ızgara vasattı. Anladığım kadarıyla göl kenarında lezzetleriyle ön plana çıkan pek bir yer yok. İskele Restoran’ın mekanı ise fazlaca güzel! Gölün tam dibinde, hatta üzerinde masalar olan bir iskelesi bile var.

iskelerestorangenel

Bahçesi de çok güzel ve bakımlı. Ayrıca çocuk parkı ve kışın yemek yiyebileceğiniz göle sıfır, sera şeklinde kapalı bir bölümü de var.

iskelerestoranbahce

Denediğimiz diğer yer ise(tabii ki tesadüfen değil :)) İstanbuldere Köyü’ndeki İstanbuldere Alabalık Evi. Kiremitte alabalığı ünlü ama yoğurdu, mezeleri, her şey çok lezzetli idi. Tabii doğası ve manzarası ise muhteşem.

istanbuldere1

Restoran yemyeşil bir vadinin üst kısmında, vadinin ortasından küçük bir dere akıyor, hatta küçük bir de şelale var. Biz yağmur yağdığı için kapalı alanda oturduk ama burası tam tepe noktada olduğu için ve muhteşem bir manzarası vardı. Açık havada ise su kenarında vadiye doğru uzanan kademe kademe masalar var ki bunlar da çok keyifli gözüküyordu.

istanbuldere2

Sapanca ve civarında gezerken manzara insanı kendinden alıyor. Arabayla yolculuk yapmak bile inanılmaz keyifli. Çocukla olmuyor tabii ama bölge zaten trekking severler için bir cennet. Gezerken belirlenmiş trekking yollarını gösteren tabelalar da gördük…

yollar

Sonuç olarak bence Sapanca bizimki gibi bir tarzda gezi için hem bebekli hem de büyük çocuklu aileler için rahat ve eğlenceli bir gezi rotası. Tavsiye ederim…

Reklam

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s