Medeniyet Örneği Helsinki

Helsinki çok fazla turistik bir yer değil, aslında tek başına gezi düzenlenecek bir yer de değil bence ama yakınında Tallinn gibi, St Petersburg gibi kombinlenebilecek çok güzel şehirler varken, 1-2 gün ayırıp görmeye değer bir yer bence. Tabii bir de Laponya macerasını unutmamak lazım, Laponya gezisinde de uğranabilir tabii tam kışın ortası olacağı için ne kadar keyifli olur bilemedim doğrusu.

Bizim Helsinki gezimize ise çok yakın bir arkadaşlarımız vesile oldu. Onlar bizden önce bir program yapmışlardı. Biz de hem Kıbrıs sıcağından kaçmak, hem de daha önce hiç görmediğimiz Kuzey Avrupa’nın medeniyetiyle tanışmak istiyorduk. Bir de ben uzun zaman önce Tallinn’i gözüme kestirmiştim, en çok gitmek istediğim yerlerden biriydi.

Zaten Tallinn’e kadar gitmişken Helsinki’ye geçmemek ya da tam tersi büyük kayıp olurdu. Arkadaşlarımız önce Helsinki’ye gitmeyi planlamışlardı, dolayısıyla biz de onlara uyarak gidiş biletimizi Helsinki’ye aldık.

Havaalanından çıktığınız anda, maalesef ülkemizle olan farktan bahsetmek bile istemiyorum ama, diğer birçok Avrupa ülkesiyle aradaki farkı da net bir şekilde hissediyorsunuz. Medeniyet ve sistemin güzelliği, tüm şehirde kendini gösteriyor. Şehrin düzeni, temizliği, bakımlılığı, yaşayan insanların rahatının ne kadar düşünülerek planlandığını kendini hissettiriyor. Siz de kendinizi daha huzurlu ve güvende hissediyorsunuz. En basitinden bindiğinin taksinin şoförünün sizi dolandırmayacağını biliyorsunuz. Ya da yan kesicilik endişe taşımadan gezebiliyorsunuz.

Neyse gelelim bizim maceramıza. Helsinki gerçekten çok kompakt bir şehir ve gezmek ve görmek isteyebileceğiniz hemen hemen her yer yürüyüş mesafesinde. İsterseniz gelin size gezdiğimiz sırayla Helsinki’yi anlatayım. Hem birlikte hayali bir yürüyüşe çıkmış oluruz hem de elinizde hazır bir-iki günlük Helsinki gezi rotası olur. Bu arada Instagram Hikayeleri’ne eklemek için çektiğim tüm videoları da youtube’da yayınlayacağım. Instagram veye Facebook hesabımı takip ederseniz, oradan duyuru yaparım.

HELSINKI GEZI PLANI VE GORULECEK YERLER

Senato Meydanı

Burası Helsinki’nin simgesel yapısı Helsinki Katedrali’nin de bulunduğu şehrin ana meydanı. Yazın çeşitli etkinliklere sahne oluyor, kışın da noel pazarı yine burada kuruluyor.

Meydanda Helsinki Katedrali’nin de mimarı olan Carl Ludvig Engel’in tasarladığı Finlandiya Ulusal Kütüphanesi, Helsinki Üniversitesi ve Hükümet Sarayı gibi başka güzel tarihi binalar da var. Aşağıda fotoğrafını görebileceğiniz şehrin en eski taş binası da yine bu meydanda bulunuyor. Bu bina, günümüzde Helsinki Şehir Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Helsinki Katedrali’nin içi dışı kadar gösterişli değil ama yine de oraya kadar gitmişken içine bir göz atmakta fayda var. Finlilerin içine işlemiş minimalistliği katedralinin içinde de gözlemleyebiliyorsunuz.

Meydanda bir de tarihi bir kafe var ve bilin bakalım kafenin adı ne? Cafe Engel :) Meydanda soluklanmak isterseniz açık havada oturup birşeyler içmek için güzel bir seçenek. Bu arada değinmeden geçemeyeceğim. Biz henüz Eylül ayının ilk gününde orada olmamıza rağmen ve hava Finlandiya standartlarına göre yağmurlu fakat gayet ılık olmasına rağmen Senato Meydanı da diğer tüm turistik yerler de gayet boştu. Tabii biz de hiiiiç şikayetçi değildik..

Senato Meydanı’nın youtube’a eklediğim videosu için buraya bir tık..

Uspenski Ortodoks Katedrali

Şehrin silüetinin ana karekterlerinden bir diğeri de Batı Avrupa’nın en büyük ortodoks katedrali olan Uspenski Katedrali. Burası aynı zamanda bir süre Rus yönetiminde olan Finlandiya’daki dönemin etkisi gösteren en önemli yapılardan biri. Helsinki’ye giderseniz bu katedrali ziyaret etmeden dönmemelisiniz bence.

Katajanokka Adası

Katajanokka Adası aslında Uspenski Ortodoks Katedrali’nin de bulunduğu ada ve tüm ada Katedralle birlikte görsel bir bütünlük içinde. Gerçekten çok şık ve güzel. O kadar ki Finliler “Katajanokka Adası’nda yaşayanlar hayatlarından o kadar memnundurlar ki, asla Ada’dan ayrılmazlar” diye de bir espri yaparlarmış. Espri olmasının sebebi şu: ada ana karaya ve şehir merkezine o kadar yakın ki, küçücük bir köprüyle bağlı ve yürürken neredeyse geçtiğinizi bile fark etmiyorsunuz. :) Vaktiniz varsa bu küçücük adanın sakin ve şık konut bölgelerinde bir tur atmanızı, ama özellikle de Katedral’in arkasındaki deniz kenarı bölgesini gezmenizi tavsiye ederim. Kırmızı tuğlalı binalarıyla tam instagramlık bir yer ;)

Kauppatori Pazar Yeri

Burası yılın her günü tasarım kıyafetlerden turistik eşyalara çeşitli standların kurulduğu ana pazar alanı. Katajanokka Adası’ndan ana karaya geri döndüğünüz kısaca uğrayıp dolaşmaktan keyif alacağınız bir yer. Hatta türlü türlü deniz ürünleriyle karnınızı doyurabileceğiniz yiyecek/içecek standları da bulunuyor.

Vanha Kauppahalli (Tarihi Pazar)

Hemen Kauppatori Pazar Yerinin yanında, yani Katajanokka Adası’ndan ana karaya geçtiğinizde sol tarafta denizin kenarında göreceğiniz bu güzel bina şehrin tarihi pazar yeri ve mutlaka ama mutlaka içini gezmeniz gereken bir yer çünkü burası hayatımda gördüğüm en şık pazar! İçinde alışveriş yapabileceğiniz gurme dükkanların yanı sıra öğle yemeği yiyebileceğiniz, Finlandiya’nın ünlü somon çorbasını içebileceğiniz kafeler var.

Helsinki’de mutlaka görmeniz yerler arasında olan bu tarihi pazarın videosunu da youtube’a ekledim. Buraya tıklarsanız ulaşabilirsiniz…

Tori Quarters

Aslında Senato Meydanı’ndan Uspenski Katedrali’ne doğru yürürken Tori Quarters’ın bir kenarından geçmiş oluyorsunuz, çünkü Tori Quarters Senato Meydanı ile Kauppatori Pazar Yeri arasında kalan bir kaç blokluk bölgeye verilen ad. Buraya Yeni Eski Şehir diyorlar, tamamen renove edilmiş şirin binalar ve sokaklardan oluşan küçük bir alan. Yeme içme önerilerimi daha sonra ayrıntılı yazacağım ama burada mola verebileceğiniz birçok kafe ve restoran bulunduğunu belirtmeliyim. Tam yerini aşağıdaki haritada işaretledim. Ayrıca kendine ait bir web sitesi bile var: Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Esplanadi Park

Burası Helsinki’nin en merkezi parkı. Çok büyük değil ama zaten şehir o kadar güzel ve büyük parklarla dolu ki, burası için daha büyük bir parka da gerek kalmamış bence. Soluklanmak için ideal. Ayrıca yaz aylarında açık hava konserleri ve etkinliklerin de sahnesi. Biz gittiğimizde gün içinde iki tane ücretsiz konser ve gösteri vardı. Burada ayrıca bizim de deneyimlediğimiz çok şık ve turistik bir restoran olan Kappelli bulunuyor.

Pohjoisesplanadi ve Aleksanterinkatu Caddeleri ve Alışveriş

Bu iki cadde, ki bir tanesi tam Esplanadi Park’ın yanından geçiyor, şehrin en şık, güzel ve canlı alışveriş caddeleri. Tahmin edebileceğiniz gibi ikisinin arasında kalan tüm bölge ve sokaklar da öyle. Hatta ikisi arasındaki bağlantı sokaklarının bazıları araç trafiğine kapalı. Keyifle dolaşacağınız ve alışveriş yapabileceğiniz bir bölge.

Finlandiya’nın ünlü büyük mağazası olan Stockmann da burada bulunuyor. O kadar büyük ki tüm bir bloğu kaplıyor ve Finlandiya’da satılan herşeyin bu mağazada bulunabileceği söyleniyor. Eğer benim gibi tabak çanağa ve tasarım objelere meraklıysanız, Finlandiya’nın köklü porselen markası Arabia ve Iittalla‘nın mağazaları da hemen gözünüze çarpacaktır. Ev eşyasından kıyafete kadar kendine has tasarım ürünleri satan Marimekko da yine alışveriş yapmak isteyebileceğiniz yerel bir marka. Gerçi tarzlarının bana pek uymadığını söylemeliyim. Ayrıca Pohjoisesplanadi Caddesi’nin üzerinde Ahşap objeler, İskandinav tarzı kazaklar gibi Finlandiya’ya has ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı çok cici ve şık bir mağaza olan Kankurin Tupa‘ya uğramanızı öneririm.

Ateneum ve Tren İstasyonu

Stockmann’dan 2-3 sokak kuzeye doğru yürüdüğünüzde ise karşınıza Finlandiya’nın en büyük sanat müzesi olan ve ihtişamlı bir binaya sahip Ateneum’u ve yine Helsinki’nin en şık mimariye sahip binalarından biri olan Tren İstasyonu’nu göreceksiniz. Biz sanat müzesine girmediğimiz için yorum yapamayacağım.

Cafe Regatta ve Sibelius Anıtı

Burası aslında sadece aşırı derecede şirin bir kafe ama bence Helsinki’de mutlaka görülecek/deneyimlenecek yerler listesinde olmalı! Finlandiya’ya kadar gelmişken ve özellikle de bizim gibi şehir dışını görecek vaktiniz yoksa, buraya 1-2 saat ayırmalı tadını çıkarmalısınız. Ahşap kırmızı bir eve yerleşmiş olan Cafe Regatta’nın hem kendisi çok şeker, hem de bulunduğu yer çok keyifli. Denizin kenarında, orman gibi yemyeşil bir parkın yanında, üstelik açık havada sürekli yanan bir ateşi ve masa ve sandalyeleri var. Tarçınlı çörek ve kahve ana ürünleri. Ayrıca dışarıda yanan ateşte kendinizin pişirebileceği sosisler satıyor. Domuz ürünü yemeyenler için soya sosisi de var. Bana Finlandiya kırsalının fragmanını yaşamak gibi geldi. Bu noktada ben susayım artık ve bence fotoğraflar anlatsın….

Cafe Regatta’ya kadar gitmişken, görülecek yerler listesi üzerinde bir yeri daha işaretleyebilmek için isterseniz Regatta’nın yanındaki parkın içiersindeki Sibelius Anıtı’nı da görebilirsiniz. Sibelius Fin’li bir besteci. Bizim pek ilgimizi çekmediği için gitmedik doğrusu. Ah tabii bir de unutmadan nasıl ulaşabileceğiniz yazayım: Esplanadi Parkın bir ucunda, Stokmann’ın karşısında 24 numaralı otobüsün durağı var ve bu otobüs sizi direkt Sibelius Anıtı ve Regatta’nın olduğu parka götürüyor.

Videosu için buraya tık..

Temppeliauko Kilisesi 

Cafe Regatta’dan yine 24 numaralı otobüsle merkeze dönerken Fredrikinkatu durağında inerseniz kısa bir yürüyüş sonrası (500m) ünlü Temppeliauko Kilisesini, yani Kaya Kilisesini görebilirsiniz. Kilise gezme konusunda belli bir doygunluk seviyesine ulaşmış olsam da kayaların içine oyulmuş ve kayaların açık bırakıldığı bu kiliseyi görmek istiyordum ama çocuklar yorulduğu için burayı gezmeye hal ve vaktimiz kalmadı bizim.

Design District

Tasarımın başkentlerinden biri olan Helsinki’nin merkezde tasarım ürünler satan mağazalarının, sanat galerinin bulunduğu bölge aslında merkezin hemen hemen tamamını kapsıyor ama özellikle Esplanadi Parkın güneyinde yoğunlaşıyor. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz websitesi bile var. Burası bizim keyifle sokak gezmelerine devam ettiğimiz yerlerden bir tanesi. Bir diğeri ise aşağıda anlatacağım Eira Mahallesi. Yani aslında biz Suomenlinna Adası yerine buralarda sokak keşfi yapmayı tercih ettik diyebilirim.

Eira Mahallesi

Eira Mahallesi rehberlerde bulamayacağınız, turistlerin pek bilmediği, dolayısıyla oldukça sakin, deniz kenarında, bolca güzel parkları ve çocuk oyun alanları olan çok şık bir mimariye sahip bir mahalle. Biz çocukların doyamadığı güzel parklarında molalar vererek ve bolca fotoğraf çekerek keyifle dolaştık bu semti. Giderseniz özellikle Huvilakatu isimli sokaktan geçmeyi unutmayın, burası herhalde Helsinki’nin en çok fotoğraflanan sokaklarından biriymiş.

Suomenlinna Adası

Burası UNESCO Dünya Mirası listesinde olduğu için turistlere cazip gelen, eski bir kale ve birkaç evin olduğu bir ada. Ben gitmeden önce videolarını izleyip ilgimizi çekmeyeceğine karar verdiğim için gitmedik. Siz yine de “Helsinki’de görülecek yerler listesindeki her yeri görmem lazım” derseniz aklınızda bulunsun. Ulaşmak için Kauppatori Pazar Yeri’nin yanından feribotlar kalkıyor ve yaklaşık 15 dakikada sizi adaya götürüyor. Şu linke tıklarayak daha fazla bilgi alabilir ve ona göre görüp görmemeye karar verebilirsiniz.

Daha Fazla Zamanınız Olursa Neler Yapabilirsiniz ya da Yapmalısınız?

1. Porvoo: Helsinki’den otobüsle yaklaşık 40-50 dakika mesafede olan Porvoo, Finlandiya’nın en eski şehirlerinden biri. Helsinki’de yangınlar sonucu pek kalmayan ahşap cici evlerle dolu. Buraya ayrıca Helsinki limanından kalkan gezi tekneleriyle de ulaşılabiliyor. Benim en çok içimde kalan yerlerden biri.

2. Sauna: Finliler saunayı ve sonrasında kendilerini buz gibi sulara atmayı çok seviyorlar. Hemen hemen her otelde veya evlerde bile sauna bulunuyor. Ayrıca halka açık saunalar da var. Sauna benim çok ilgimi çekmiyor ama eğer hazırlıksız gitmeseydik Limandaki Allas Sea Pool‘da açık hava sıcak havuzlarına girmeyi çok isterdim. Şehrin en hareketli noktasında olması da aşırı ilginç geldi bana… Merak etmeyin havuzun suyu limanın suyundan alınmıyormuş :)

3. Seurassari Açık Hava Müzesi: Tallinn’de bunun Estonya versiyonuna gittiğimiz için ve çok beğendiğimiz için buranın da çok güzel olacağınız tahmin ediyorum. Açık havada yemyeşil bir adanın içinde Finlandiya’nın her köşesinden getirilen ve geleneksel Fin yaşamını yansıtan evler/yapılar sergileniyor.

ULAŞIM

Bizim gibi Helsinki’ye uçakla ulaştıysanız, bir de havaalanından şehre ulaşımı çözmeni gerekiyor. Biz çocuklu bir aile (ya da aileler) olarak havaalanından şehre ulaşım problemini genelde özel transfer ayarlayarak çözüyoruz. Ama bu sefer baktım ki havaalanından her 5 dakikada bir kalkan ve direkt merkeze giden tren var, bu yol daha mantıklı geldi. Tabii dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde olmamızın ve Euro’nun almış başını gitmiş olmasının da etkisi oldu :) Bir de otelimizi tren istasyonuna ve aynı zamanda da dolaşmak istediğimiz merkeze çok yakın ayarladığım için trenle gitmek bizim için çok kolay oldu.

Havaalanına 2 tane tren hattı geliyor: P ve I, ve ikisi de tam şehir merkezindeki istasyona gidiyor, hem de son durak olarak. Yani siz havaalanının içindeki makinelerden biletinizi alıp, tren işaretlerini takip ederek perona ulaştığınız anda, karşınıza ilk çıkan trene binseniz ve yolculuğun sonuna kadar bekleseniz Helsinki’desiniz. Bu kadar basit! Bir de trene valizlerle inip binmek o kadar kolay ve konforlu ki. Kendimize özel tren ayarlamışız gibi hissettik :))

Tabii burada bilgi amaçlı bahsetmeden geçmeyeyim. Finnair’in de şehir merkezine ulaşım sağlayan, herkesin kullanabileceği ve çeşitli bölgelerde durakları olan otobüs servisi var. Bizim otelimize tren istasyonu daha yakındı biz onu seçtik. Fin Air’in otobüsü tam merkezdeki Holiday Inn’in önünde bırakıyor. Yani Holiday Inn konaklama için bu açıdan iyi bir seçenek olabilir. Aklınızda olsun. Linki burada

Biz yine de taksi ya da özel transfer kullanalım derseniz, yaklaşık 50 Euro ödemeniz gerekiyor. Tren ise kişi başı 5 Euro idi.

Bir de tabii deniz yoluyla da farklı şehirlerden Helsinki’ye gelme ihtimaliniz var. Liman tam şehrin merkezinde olduğu için oradan sonrasını otelinizi yerine göre yürüyerek ya da taksi   ile bile rahatça çözebilirsiniz.

Helsinki Limanı’ndan şehrin görüntüsünü izleyeceğiniz videoyu şuraya ekledim..

KONAKLAMA

Biz Cumulus diye ilk defa duyduğum bir otel zincirinin Kaisenemi’deki otelindeki kaldık. Lokasyonu gerçekten çok başarılıydı. Tren istasyonundan yürüyerek gittik ve 5 dakika yürüyerek şehrin ana meydanlarına ulaşabiliyorduk ama diğer yönlerden pek memnun kaldığımızı söyleyemeyeceğim. 3 kişilik diye aldığımız oda 2 tekli yatak ve 1 tekli koltuktan dönüştürülmüş yataktan oluşuyordu, oda çok karanlık ve sıkışıktı. Yataklar çok rahattı ve oda genel olarak temizdi ama konforsuzdu. Örneğin banyoda duş teknesi yoktu ve sebebini anlamadığımız bir şekilde duşu ayıran paravan şeklindeki camın altı yerden 15-20cm yüksekteydi. Yani duş alınca tüm banyo ıslanıyordu. Gerçekten neden böyle bir saçma tasarım yapmışlar hiç bir anlam veremedik.

Arkadaşlarımız bizden daha önce rezervasyon yaptıkları için Radisson Blu Aleksanteri’de kaldılar ve genel olarak Onlar daha memnunlardı. Onlar da yürüyerek merkeze ulaşıyorlardı, sadece bizden biraz daha fazla…

Eveet yine çok uzun uzun anlattım. Umarım amacıma ulaşmışımdır ve bizimle birlikte dolaşıyormuş hissine kapılmışsınızdır ve Helsinki gezi planı işinize yarar. Sırada Helsinki yeme-içme deneyimlerimiz olacak. Şimdilik hoşçakalın!

 

Reklam

6 thoughts on “Medeniyet Örneği Helsinki

  1. Just dropped in to say hello. I know I can’t read your blog but I remember the stories behind some of the photos. Enjoy your first fall season in your new home. 🙏🏼🕊❤️😊

    • Thank you for checking my blog out and also for leaving a comment. That’s very nice of you! So I guess Google Translate doesn’t work for you :(

  2. Geri bildirim: Helsinki Yeme İçme Deneyimlerimiz | Bir Küçük Gezgin

  3. Geri bildirim: Masalsı Şehir Tallinn’de Gezilecek ve Görülecek Yerler | Bir Küçük Gezgin

  4. Helsinkiye gelmesen önce birçok yazı okudum fakat içlerinde en faydalısı sizin blog paylaşımınız oldu. Teşekkür ediyoruz güzel ve özet paylaşım için.

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s