Montagne des Singes (Maymun Parkı)

Hatırlarsanız bir önceki yazımda Fransa’nın Alsas Bölgesi ve Almanya’nın Kara Ormanlar’ını içeren gezimizin ikinci gününün bir kısmını bölgedeki köylerde geçirdiğimizi ve sonrasında da Şarap Yolu üzerinde kuzeye doğru yol aldığımızı anlatmıştım. İkinci günümüzde kalan vaktimizi Montagne des Signes’de (Maymun Parkı) geçirmeye karar verdik.

Montagne des Singes

Alsas Şarap Yolu üzerindeki bağlar ve köylerin hemen arkasında ormanlık alan başlıyor. Şarap Yolu’ndan Maymun Parkı’na gitmek için batıya doğru döndüğümüz anda kendimizi bu güzel ormanın içinde bulduk.

Alsas Ormanları

Maymun Parkı, tepede ormanın içerisinde daha önceki yazımda Ribeauville’den göründüğünü söylediğim ünlü Koeningsbourg Şatosu ile yan yana konumlanmış vaziyette. Orman içinden devam eden keyifli bir yolculuk sonrasında kısa sürede her ikisine de ulaşabiliyorsunuz.

Koeningsbourg Şatosu

Dışarıdan Şato’nun ihtişamını görmek ve hakim olduğu manzarayı seyredebilmek bize yeterli geldi. Dolayısıyla içini gezmeden yanından geçtik, böylece kapanmadan çocukların da ve şahsen benim de daha çok ilgimi çeken Maymun Parkı’nda daha fazla vakit geçirebildik.

Maymun Parkı bahsettiğim ormanın içerisinde, maymunların serbestçe dolaşabildiği ve sizin yanlarına yaklaşıp yiyecek yedirebileceğiniz bir park. Tabii en dış sınırları tel örgü ile çevrili ama içeri girdikten sonra siz de maymunlar da görmüyorsunuz telleri

Montagne des Singes

İçeride duraklaya duraklaya yürüdüğünüzde yaklaşık 45 dakikada tamamlayabileceğiniz bir yürüyüş parkuru yapmışlar. Her yer de maymun dolu. Girişte maymunlara vermek üzere patlamış mısır alabiliyorsunuz (ücretsiz). Onun dışında yiyecek vermek yasak. Günün belli saatlerinde beslenme seremonilerini de izleyebiliyorsunuz. O sırada bilgi de veriyorlar ama Fransızca olduğu için biz anlamadık.

Maymunlar çok çok tatlılardı, yiyecek vermek çok eğlenceliydi ve çocuklar inanılmaz mutlu oldular. Hatta Bir Küçük Gezgin ayrılırken tekrar gelmek istediğini maymunları özleyeceğini söylüyordu…

Montagne Singes

Montagne des Signes maymun parkının giriş ücreti yetişkinler için 9€, 5-14 yaş arası çocuklar içinse 5.50€. Daha küçük çocuklar ücretsiz girebiliyorlar.

Biz parkta maymunlarla vakit geçirdikten sonra yine parkın içinde yer alan kafede oturup doğanın tadını çıkardık. Bu sırada çocukların da bu güzel orman içindeki yerde çocuk parkında oynama fırsatı oldu.

Eğer yolunuz yakınlara düşerse ya da çocuklarınız için Europa Park gezisi düşünüyorsanız programınıza bu parkı da almanızı tavsiye ederim. Çocuklar için de biz yetişkinler için de doğa içerisinde dinlendirici, hoş ve farklı bir deneyim…

Bu gezinin diğer yazılarını okumak isterseniz önce Gezi Rotası yazıma bir göz atın :)

 

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s