Alpler’de Çocuklarla Kayıyoruz – (2. Bölüm: Kayak Okulları)

Çocuklarla kayak yapmak isteyenlere rehber olması için hazırladığım bu yazı dizisinin ilk bölümünde hangi kasabaya, nasıl gidilebileceğini, nerede kalmanın daha uygun olduğunu ve çocuklara kayağa başlatmakla ilgili düşüncelerimi paylaşmıştım.

Sırada kayak okulları ve derslerle ilgili bilgiler var…

Kayak Dersi/ Kayak Okulları

Ski School Dorfgastein http://www.schischuledorfgastein.at/ sitesinden alıntıdır.

Ski School Dorfgastein http://www.schischuledorfgastein.at/ sitesinden alıntıdır.


Alpler’de gitmeyi düşünebileceğiniz belli başlı tüm kasabalarda, ilk bölümde bahsettiğim çocuk odaklı kasabalardan olsun veya olmasın, hepsinde çocuklara kayak eğitimi konusunda uzmanlaşmış kayak okulları var. İlk hedefleri çocuklara kayağı sevdirmek ve eğlenceli hale getirmek olduğu için eğitim pistlerini çocuk parkı gibi donatıyorlar. Çocukların kayarak içinden geçebileceği Şirinler evinden, peri, korsan figürlerine kadar herşey oluyor. Ayrıca bir çoğunda 3-6 yaş arası küçük çocukların bütün gün kayamayacağı düşünülerek kurulmuş, öğleden sonraları vakit geçirebilecekleri çocuk kulüpleri bulunuyor. İsterseniz çocuklara öğle yemeği yediriyorlar. Bazı okullar sabahları çocukları otellerinden bile alıyorlar.

Bence kayak okullarının tesisleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var. Birincisi kasabadan okula ulaşımın kolay olması. İkincisi ise özellikle ilk kez kayacak çocuklar için “magic carpet” (Türkçe’de sihirli halı anlamına geliyor) yürüyen bantların olması. Benim gözlemin artık bu bantların da yaygın hale geldiği ama olmayan okullar da var. Bu bantlarla çocuklar hiç sorunsuz pistten yukarı çıkabiliyorlar.

Skischule Fiss Ladis http://www.skischule-fiss-ladis.at/ sitesinden alıntıdır

Skischule Fiss Ladis http://www.skischule-fiss-ladis.at sitesinden alıntıdır

Bizim çocuklar için küçük yaştayken bu kayak okullarındaki en büyük problem maalesef dil problemi. Hem bizim hem arkadaşlarımızın deneyimlerinden gördük ki, 3-5 yaş arasında ilk kez kayacakları zaman hem dil problemini azaltmak hem de kayağa daha kolay ısınmalarını sağlamak için en iyisi ilk başlarda özel ders aldırmak. Biz geçen sene Cortina’da (yazının linki burada) Küçük Gezgin’le arkadaşına özel ders aldırdık ve çok da memnun kaldık. İlk gün 1 saatle başladılar ve günde en fazla 2 saat kaydılar. Yalnız İtalya’da genel olarak özel ders fiyatları daha uygun. Fransa, Avusturya veya İsviçre’de fiyatlar 2-3 katına çıkabiliyor! İşte size bir tane daha kasaba seçim kriteri! :) Grup dersleri ise 6 gün tüm gün için hemen hemen her yerde aynı ve 200 Euro civarında.

Bu sene bizim rotamız Avusturya’nın Sölden kayak kasabası. Küçük Gezgin arkadaşları ile birlikte kayak okulundaki grup derslerine katılacak. Bakalım ne yapacak ben de çok merak ediyorum! (EK: Önemli! Lütfen özellikle kayak okullarının güvenirliği ile ilgili yorumlarımı Sölden yazımda okuyun)

Bu rehberin son bölümü olan kayak alışverişi ve valiz hazırlama için buraya lütfen…

Reklam

4 thoughts on “Alpler’de Çocuklarla Kayıyoruz – (2. Bölüm: Kayak Okulları)

  1. Geri bildirim: Alpler’de Çocuklarla Kayıyoruz (1. Bölüm) | Bir Küçük Gezgin

  2. Geri bildirim: Alpler’de Çocuklarla Kayıyoruz (3. Bölüm – Alışveriş & Valiz) | Bir Küçük Gezgin

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s