Mersin’in Gurme Durakları

Yani bir blog bu kadar ihmal edilir. 6 ay önce başladığım yazıyı ancak tamamlayıp yayınlayabiliyorum. Mersin’e gidip kaçırmış olanlar için üzgünüm :))) 

Mersin seyahati yine bir düğün odaklı geziydi. Bu kez evlenen kuzenimdi ve kendimi bildim bileli Mersin’de yaşayan halam hem çok ama çok lezzetli yemekler yapan, hem de damak tadına çok güvendiğim birisi olunca O’nun da önerileriyle seyahatimiz tamamen gurme gezisine dönüştü. Doğrusu düğün nedeniyle başka birşeye de vaktimiz kalmadı. O yüzden bu yazımda size direkt olarak deneyimlediğimiz Mersin’in gurme noktalarını anlatacağım.

Tantuni

Mersin denilince ilk akla gelen yiyecek tantuni sanırım. Tantuni içinse adres kesinlikle Memoş Tantuni. Bilmeyenler için tantuni kısaca sacda bol baharatla pişirilen küçük küçük etlerin pişirdikten sonra dürüm yapılması. Memoş Tantuni’de sadece et veya et ve yağ kombinasyonuyla yapılanından tatmanız mümkün.  Bu arada İstanbul’da da şubeleri varmış ama aynı lezzette mi bilemiyorum…

Tantuni için önerebileceğim bir diğer mekan Göksel Tantuni. Mersin’in en ünlü tantunicisidir diyebilirim. Hatta bayilik bile veriyorlar. Biraz fazlaca büyümenin negatif etkisini fark edebiliyorsunuz. O yüzden Memoş Tantuni’den sonra ikincil olarak tavsiye ediyorum.

Kerebiç Tatlısı

Halam sayesinde tanıdığım ve çocukluğumdan beri bayılarak yediğim bir lezzet Kerebiç. İçli köftenin tatlı versiyonu gibi birşey tarz olarak. Kurabiye hamuruna benzer bir hamurun içi fıstık veya cevizle dolduruluyor. Tantuni’de olduğu gibi, daha ünlü olan mekan Kerebiçci Oğuz. Benim size tavsiyem ise Yürü Künefe. Yazarken bile canım çekti!! Yürü Künefe’ye gitmeniz zor olursa en azından birkaç yerde şubesi olan Kerebiçci Oğuz’da bu leziz tatlıyı denemeden dönmeyin.

Cezerye

Tam olarak orijini neresidir bilemiyorum ama Mersin’de çok yaygın olan bir diğer tatlı da Cezerye. Temel olarak havuçtan yapılan yumuşak ve kalın bir pestil gibi düşünün cezeryeyi. Aslında benim damak tadıma çok uymuyor ama birçok sevdalısı olduğunu da biliyorum. O yüzden cezeryenin de adresini de belirtmeliyim: Dondurmacı Halil. Şimdi yazarken farkettim, cezerye için dondurmacı, kerebiç için künefeciyi tavsiye ettiğimi :)))) Bu arada Dondurmacı Halil’in de kerebiçini deneyebilirsiniz.

Sıkı takipçilerim biliyorlar, 2017 yılının başında Kıbrıs’a taşınarak hayatımızda büyük bir değişiklik yapınca blog yazılarımda aksama oldu. Artık söz daha düzenli yazmaya devam edeceğim! Umarım siz de keyifle takip edersiniz…

 

 

 

Reklam

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s