Seyahat Sigortaları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Toskana gezimiz sırasında, hatta tam aşağıdaki fotoğrafı çekerken, kiraladığımız arabaların bir tanesindeki tüm valizleri çaldırınca seyahat sigortalarını daha ayrıntılı incelemeye karar vermiştim.

Biliyorsunuzdur eğer vize almanız gerekiyorsa sizden zorunlu olarak seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı zaten istiyorlar ama o sigortalar sadece seyahatiniz sırasında ortaya çıkan sağlık problemlerini kapsıyor. (Vize almanız gerekmiyorsa da bence yaptırın o ayrı)

Tecrübe ile sabit ki, bence bu sigortalar yeterli değil ve dikkat edilmesi gereken önemli konular var:

Riskli Sporlar: Sigorta poliçelerinde “riskli sporlar” olarak tanımlanan kayak, buz pateni, dalış gibi sporlar standart seyahat sağlık sigortalarında kapsam dışında kalıyor. Örneğin kayak yapmaya gidiyorsanız bu durumda neredeyse hiç işinize yaramayan bir sigorta yaptırmış oluyorsunuz. Çözüm olarak kayağı da kapsayan bir sigorta tercih edebilirsiniz, ya da sigortanıza ekstra olarak kayak teminatı ekletebilirsiniz. Birkaç yıl önceye kadar bu seçeneği bulmak zor idi ama artık neredeyse tüm firmalar kayağı kapsayan seyahat sigortaları yapıyorlar.

Seyahat İptal: Bir çok sigorta poliçesinin şartlarında seyahat iptalinden bahsediliyor ama genelde bu seyahatinizin yarıda kesilmesi anlamına geliyor. Bir de tabii bizim gibi ekonomik olsun diye çok erkenden bilet alıp rezervasyon yaptıranların düşünülmesi lazım! Keyfi olmasa da hastalık gibi zorunlu hallerde seyahatin iptalini karşılayan sigortalar bulunuyor. Tercihinizi onlardan yana kullanın derim. Tabii bir de hastalığın tanımına da bakın, sadece ölümcül hastalıkları kapsıyor olmasın! Son olarak da rezervasyonunuzu yaptırır yaptırmaz sigorta poliçesini hazırlatmanız en iyisi…

Hırsızlık/bagaj Kaybı: Yine bir çok sigorta poliçesinde bagaj kaybı teminatı bulunuyor ama bu da yine çoğunlukla uçak/otobüs gibi toplu taşıma aracı tarafından taşınırken oluşan kayıpları içeriyor. Ve tabii bu da yeterli değil. Siz hırsızlığın da kapsam içinde olduğundan emin olun.

Son olarak bu sigortaları nereden satın alacağınız konusu var…

  • Uçak bileti alırken ya da turla giderseniz tur paketi satın alınırken artık hemen hemen hepsinde size sigorta seçeneği sunuluyor. Kabul etmeden önce yukarıda bahsettiğim konulara dikkat edin. Aslında kısacası okuyun, bilgilenin! Beğenmiyorsanız farklı yerden sigorta yaptırın.
  • Araştırmalarım sonucunda en kapsamlı seyahat sigortalarını kredi kartlarının ayrıcalıkları arasında buldum. O yüzden sigorta araştırmanıza kartlarınızın özelliklerini okuyarak başlayın derim. Hatta biletinizi hangi kartla alacağınıza buna göre karar verebilirsiniz.

Herkese ne seyahat ne de başka bir konuda sigorta ihtiyacımızın olmayacağı bir yıl diliyorum! Sağlıkla ve sevgiyle kalın!

 

Reklam

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s