Vergisiz (Tax Free) Alışveriş Rehberi

Seyahat etmenin ayrılmaz parçalarından bir tanesi alışveriş. Hatta bazıları için seyahatin amacı alışveriş. Bazen de fiyatlar Türkiye’den daha uygun olmasa da sadece vergiyi geri almak bile avantajlı olabiliyor. Bu nedenle Kurban Bayramı öncesi ufak bir vergisiz alışveriş rehberi hazırlamaya karar verdim.

larambla

Vergisiz alışverişin temelini gittiğiniz ülkelerde, o ülkenin vatandaşı olmadığınız için ve satın aldığınız ürünü ülkenize götüreceğiniz için, fiyata dahil olan vergiyi iade almanız yatıyor.

Şimdi isterseniz adım adım neler yapılması gerektiğine bakalım:

1.Pasaportunuzu yanınıza alın

Genelde pasaportunuz olmadan vergisiz alışverişe izin verilmiyor ama unutursanız da bir şansınızı deneyin. Bazen kabul ediyorlar. Sonra siz bilgileri kendiniz dolduruyorsunuz…

2. Alışveriş yaptığınız mağazada vergisiz alışveriş imkanı olup olmadığını öğrenin

Bunun için mağazanın camı, vitrini veya kasasının yanında “Tax Free” amblemi/yazısı olup olmadığına bakmalısınız. Ama bazen bunların hiç birisi olmayabiliyor, o yüzden siz en iyisi sorun.

3. Minimum alışveriş tutarını öğrenin

Vergi iadesi alabilmek için aynı mağazadan tek seferde yapacağınız alışveriş için bir minimum sınır oluyor ve bu aynı ülke içinde mağazan mağazaya bile değişebiliyor. O yüzden ikinci maddedeki soruyu sorarken, minimum alışveriş tutarını da öğrenin.

4. Formunuzu ve faturanızı saklayın

Ödeme sırasında mağaza görevlileri sizi yönlendirecektir. Formu o sırada ya da daha sonra doldurmanızı söyleyebilirler. Sonuç olarak verdikleri vergisiz alışveriş formunu ve faturanızı çok iyi saklayın.

5. Dönüşte vergi iadesi alacağınız ürünleri ayrı bir yere koyun

Bazen şehir içinde vergi iadesi alabileceğiniz noktalar olsa da genelde bu işlem için havaalanları daha uygun oluyor. Valizlerinizi hazırlarken aldıklarınızı ya el çantanıza koyun, ya da hepsini bir arada, kolayca ulaşabileceğiniz bir göze koyun. Çünkü formunuzu onaylatırken çok büyük ihtimalle bunları görmek isteyeceklerdir.

6. Havaalanına erken gidin

Vergi iadesi işlemleri için genelde sıra beklemeniz ve maalesef oradan oraya dolaşmanız gerekiyor. O yüzden mutlaka erken gidin ve önce check-in yaptırıp boarding pass’inizi alın.

7. Vergi İade Formunuzu onaylatın

Genelde formu onaylayacak ofisle iade alacağınız yer ayrı yerler oluyor ve ikisi için ayrı sıra beklemeniz gerekiyor. Formu onaylatmaya giderken yanınıza formun yanı sıra mutlaka faturanızı, boarding passinizi ve pasaportunuzu alın.

8. Para iadesi

Formu onaylattıktan sonra paranızı nakit olarak almak istiyorsanız, “cash refund” noktası bulup formunuzu göstererek paranızı alabiliyorsunuz. Bunun için genelde ayrıca sıra beklemeniz gerekiyor, ve de ekstra komisyon alıyorlar.

Eğer kredi kartınıza iade edilmesini isterseniz, formu onaylattıktan sonra posta kutusuna atmanız yeterli oluyor. Tabii posta kutusunu da havaalanı içinde ayrıca arayıp bulmak gerekiyor.

Kolay gelsin :)

Reklam

1 thought on “Vergisiz (Tax Free) Alışveriş Rehberi

  1. Geri bildirim: Çocuklarla Prag Gezisi ve Pratik Bilgiler | Bir Küçük Gezgin

Bir Yorum Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s